Apple PC SSD Yükseltmesi

Bir süredir kullanmakta olduğum Mac mini bilgisayarımı hem Windows işletim sistemi ile çalıştırmak hemde SSD ile kullanmak için işe koyuldum. Öncelikle Mac bilgisayarın üzerinde bulunan diski çıkarmak ve yerine başka disk takmak ürünü garanti dışı bırakacaktır , böyle bir değişimi yapacak olan arkadaşların aklında bulunması gerekir.

IMG_4518

Mevcut olarak kutudan 500 Gb 2,5′ lik bir disk ile çıkan Mac bilgisayarın disk performansını kullandığım ilk günden beri beğenmemiştim , belkide masa üstünde daha performanslı disklere , SSD ye alışkın olduğum için olabilir. 5400 rpm dönüş hızına sahip disk; kapasite olarak yeterli olsa da açılış hızı diğer sabit diskler gibi düşüktü.

IMG_4538

Var olan diski çıkarıp daha performanslı bir sabit disk takmak yada HHD , SSD gibi çözümlere başvurmak lazımdı. Benim tercihim SSD oldu , diz üstü bilgisayarımda kullanmakta olduğum Windows 8 yüklü Corsair 128 gb SSD yi takmaya karar verdim.

IMG_4541

Mac bilgisayarın arka kapağını açtıktan sonra önce üzerinde bulunan işlemci fanını ,ve ramleri çıkartarak işe başladım. Daha sonra tüm vidaları sökerek disk yuvasını ve bağlantı kablolarını söküp kenara alıyoruz. Bu çıkan bağlantı parçalarını yeni takacağımız SSD ye monte ettikten sonra yuvasına oturtup vidalarını takmak kalıyor.

IMG_4532

Vidalama sırasını unutmamak gerekir , çünkü alta takılacak , üste takılacak oldukça fazla vida çıkıyor içinden. Ürünün tüm parçalarını tekrar monte ettikten sonra , kapatıp çalıştırıyoruz.

IMG_4544

Windows 8 yüklü SSD kullandığım için düğmesine basar basmaz cihaz açılıyor tabi Windows işletim sistemi de , tek yapılması gereken şimdi Apple tarafından Windows için sunulan driverleri yüklemek.

appledriver

Apple boot camp destek yazılımını indirmek tüm sorunları çözüyor zaten. Bizim için gerekli olan tüm sürücüleri yükleyerek Mac bilgisayarda Windows’u kullanılabilir hale getiriyor. Sonuç olarak performansın gözle görülür şekilde arttığını söyleyebilirim. Bence bir Apple bilgisayarınıza yapabileceğiniz en güzel yükseltme Ram ve SSD yükseltmesidir.

Comments are closed.