Doğu Ekspresi Turu Ankara’dan Kars’a Yolculuk

Doğu ekspresi ; Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars arasında günlük işleyen tren hattı. Benim yolculuğum Ankara’dan başlayıp Kars da bitiyor. TCDD’nin ana hat trenlerinden biri. Ankara’dan 18:00 da harekat eden tren bir sonraki gün yani 24 saat sonra Kars’a ulaşıyor. Bu uzun yolculukta Ankara’dan Kars’a kara yolu ile giderken göremeyeceğiniz güzellikte yollardan geçiyor tren. Trenin hayli yavaş gitmesi de manzarayı doya doya seyretmemize olanak sağlıyor. Pencereden dışarı baktığımız da manzara tablolarındaki gibi bir görüntü bizi karşılıyor. Doğanın renk değişimini izliyoruz. Anadolu bozkırından uzaklaştıkça Doğunun yüksek rakımlı tepeleri , dağları yem yeşil yayılım alanları , meraları ve ormanlarının arasından süzülüyor tren.

Hasret kavuşturan , insanları bir birine bağlayan doğu ekspresinin 1000 km den fazla sürecek olan yolculuğuna akşam üzeri başlıyoruz. Benim gittiğim gibi Ağustos ayında giderseniz eğer Ankara’dan çıktığınız da henüz hava kararmamış oluyor. Kış aylarında bu durum değişebilir tabi ki. Kış aylarında yolculuk yapmanın da farklı avantajları var elbette , bembeyaz karla kaplı bir manzara sizi bekliyor olacaktır.

Bu uzun ama keyifli yolculuk için farklı sınıfta vagonlar var. Kompartımanlı , pulman ,örtülü kuşet , yataklı ve yemekli vagon. En rahat olanı yataklı vagon diyebilirim , özellikle de doğu ekspresi hattını sonuna kadar tamamlamayı düşünüyorsanız yataklıyı tercih edin. Yolculuk yapmış gibi bir yorgunluk olmuyor üzeriniz de. Yataklı vagon iki kişilik olarak tasarlanmış ama tek kişi olarak bilet alırsanız odanın tamamını kapatmış oluyorsunuz yanınıza ikinci bir kişi gelmiyor. Yataklı oda da sadece siz seyahat ediyorsunuz.

Yataklı vagondaki oda da yolculuk boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz her şey düşünülmüş ve ona göre hazırlanmış. En başta iki tane üst üste yatak bulunmakta , koltuklar geriye doğru katlandığın da yatak açılıyor. Sizin için yeni serilmiş temiz çarşaf , battaniye  ve yastık yüzü hazır oluyor. Ortalama bir yetişkinin sığabileceği boyutta bir yatak , ben rahat ettim diyebilirim. Odanın içinde buzdolabı , sıcak-soğuk su akan bir musluk , askılık , iki tane priz , klima , küçük çantalar için bir bölme , yemek ve dizüstü bilgisayar için açılır bir masa var. Yani konforlu bir yolculuk için her şey düşünülmüş. Eksikliğini hissettiğim bir şey yoktu oda da.

Odanın kapıları siz içerdeyken arkadan kitlenebiliyor. Ama dışarıdan kilitleyip gitme şansınız yok , oda dan çıkarken değerli eşyalarınızı yanınıza almanız gerekiyor.  Vagonda ortak kullanım alanı olarak da tuvaletler ve duş da bulunuyor. Temizliği biraz şansınıza biraz da sizden önceki kullanan insanın insafına kalmış durum da. Yolculuk başladığın da temiz durumdaydı.

Tren istasyonlar da çok kısa süreli duruyor genel de inmenize izin vermiyorlar , Erzurum da ve Erzincan da birkaç dakika daha uzun duruyor sadece , benim inip gazete alıp gelecek kadar vaktim olmuştu fazlası için zaman yok gerçekten. Yola çıkmadan önce yanınıza tren de yemek ve atıştırmak için bir şeyler alın , su alın tek kullanımlık bardak alın. Odanın içinde çöp kutusu var nasıl olsa. Eğer tren de yemek yemek isterseniz , kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyorum mutlaka. Yemekli vagon da kredi kartı geçiyor ama Pos cihazı internet bağlantısı kuramadığı için genel de kart kabul etmiyorlar , yani telefonun çektiği yerlerde geçerli kredi kartı sadece. Onun için yola çıkmadan önce yanınıza nakit para alın.

Yemekli vagon da dört kişilik masalar var , yemek yerken yolun hem sağ hem de sol tarafını görebiliyorsunuz iki tarafta da pencere var. Çok ferah bir ortam olmuş. Yemek fiyatları da esnaf lokantası ile aynı sayılır. İsterseniz de kahvaltınızı alıp odanız da yiyebiliyorsunuz , size kalmış. Ya da hiç tanımadığınız birisi ile beraber kahvaltı yapıp yeni insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

Yolculuk son derece keyifli geçiyor. Yanınıza dergi , kitap , gazete almanızı tavsiye ederim. Hava karardıktan sonra pencereden izleyebileceğiniz çok bir şey kalmıyor. Durduğunuz istasyonların sarı ışıkları odanın içine düşüyor sadece. Pencerenin perdesi var , tamamen kapatabilirsiniz. Odanın ışıklarını açıp kitap okuyabilirsiniz , yolculuğunuzun dönüş planını yapabilirsiniz. Erken uyusanız iyi olur ama , güneşin doğuşunu trenin içinden izlemek çok keyifli oluyor.

Günün ilk ışıkların da vagonun sonundaki pencereden kameram ile çekim yapıyordum ben. Gittikçe yükselen rakım , günün ilk saatlerinin olması , karasallık etkileri dolayısıyla bu saatler biraz serin olabiliyor. Yemekli vagondan alacağınız bir bardak çay eşliğin de hem içinizi ısıtabilir hem de manzarayı izleyebilirsiniz.

Tren istasyonları yavaş yavaş  geçiyor , her saat Kars’a biraz daha yaklaşıyorsunuz. Onlarca büyüklü küçüklü tünelin içinden geçiyor , köyler de size el sallayan çocukları görüyorsunuz. Yolculuğu keyifli hale getiren içinden geçtiğiniz köyler , kasabalar , ilçeler. Otlayan büyük baş hayvanlar onların çobanları , köpekleri. Hepsi pencereden akıp gidiyor. Gökyüzünün maviliğine dalıp hayaller kuruyor insan.

Yolculuğun sonuna geliyoruz artık. Kayseri , Sivas , Erzurum ve Erzincan’ı geri de bıraktıktan sonra Sarıkamış’a geliyor tren. Hava kalitesinin arttığını , rakımın yükseldiğini hissedebiliyor insan. Kıyı şehirlerimiz de olan o nemli hava dan bura da eser yok. Nefes alıp vermek daha kolay bir hale geldi sanki. Yolun devamın da Sarıkamış ormanları bizi karşılıyor.

Bu bölge de ortalama yükseklik 1500-2000 metre. Alanın büyük bir kısmı sarıçam ormanları ile kaplı. Kış ayları çok soğuk ve uzun geçmektedir. Bölgenin yıllık sıcaklık ortalaması 3-4 derece sadece. Gittiğim Ağustos ayın da dahi hayli serindi hava. Ormanlar da endemik bitki türleri de varmış. İçin de etrafın da hayvanlar otlatılıyor. Bölge de bir koruma çalışması  da mevcut 2004 yılında milli park ilan edilmiş.

Kars’a gelmek üzereyiz hava kararmaya başladı tekrar , Sarıkamış dan sonra hazırlanmaya başlamıştım. Vagon görevlileri odaya gelip yolun az kaldığını hatırlatıyorlar. Trendeki bu güzel odaya ,penceresinden izlediğim manzaraya , tanıştığım yeni arkadaşlıklara veda etme vakti gelmişti. Kars’a girmiştik , kısa bir süre sonra istasyon da durdu tren. Çantalarımı ve kameramı alıp indim trenden.

Kars ; Doğu Anadolu bölgesinin küçük , sakin illerinden birisi. İl merkezi fazla büyük değil , tren istasyonu bile oldukça küçüktü. İstasyondan şehir merkezi yürüme mesafesin de , taksi ile de giderseniz tren garının taksisi 10 tl ye bırakıyor sizi. Soğukta yürümeyi tercih etmemiştim ben. Karsta bir gece kaldıktan sonra tekrar Ankara’ya dönecek sonra da Aydına geçecektim.

Kalacak yer için Kafkasya Oteli tercih ettim , telefonla arayıp rezervasyon yaptıktan sonra gittim. Tek gece kalıp sabah gideceğim için bir indirim de yaptılar , odaları temiz düzenli internet bağlantısı olan şehrin merkezin de güzel bir oteldi. Google da Kars Kafkasya otel diye arama yaparak güncel fiyatlara ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Otele yerleştikten sonra şehir merkezinde yemek yemeye hem de gezmeye çıktım. Güneş batmıştı hava oldukça soğuktu , klimalar sıcak ayarında çalışıyordu burada güneş kaybolunca.

Şehir de yaşam uygun geldi geldi bana , gözünüze güzel gelen bir yere girip yemek yiyebilirsiniz. Et yemeklerini tavsiye ederim. Fiyatları da gayet uygun. Havası soğuk ama insanları sıcak Kars beklediğim gibiydi. Ne de olsa “Gez dünyayı , gör Kars’ı” demişler. Vaktiniz varsa Kars’ta birkaç gün konaklayıp Çıldır Gölünü ve ören yerlerini gezebilirsiniz. . Dönüş yolunu ise tekrar tren ile yada uçakla dönebilirsiniz. Bla Bla Car da bir seçenek tabi ki.

Doğu ekspresi turu benim için çok keyifli geçti diyebilirim. Tren görevlileri güler yüzlü size yardımcı olmaya çalışan insanlar. Kars’ta karşılaştığım insanlar da öyleydi. Mutlaka çıkmanız gereken bir yolculuk bu , eşsiz manzaralar , yeni insanlar , yeni şehirler görmenize olanak tanıyor. Unutmamanız gereken şeyler  ise trene binerken kredi kartı geçerlidir yazısına aldanıp para çekmemek , Ağustos ayı nasıl olsa ne kadar soğuk olabilir diye düşünüp ince kıyafetler ile yola çıkmak. Yeterli suyu ve içeceği binmeden önce almamak. Bunlara dikkat edin.

Tren de tanıştığım yan odamdaki benim gibi gezgin iki dostuma , tren görevlilerine , Kafkasya otel çalışanlarına sevgi ve selam olsun hepsi güzel insanlardı. Tekrar karşılaşmak dileği ile.

Doğu ekspresi videolarını youtube kanalım dan izleyebilirsiniz.
Sayit Seyhan Youtube Kanalı

Fotoğraflar Canon EOS 700D ile çekildi.

Faydalanılan Kaynaklar ;

– www.tcdd.gov.tr

– tr.wikipedia.org

– www.kuzeydoga.org

– www.trthaber.com

-Türkiye Gezi Rehberi Kitabı (sf. 543)

2 Comments

  1. Metehan-Bilgehan says:

    Dostum , bu geziyi birkaç aydır eşim ve ikiz bebeklerimle planlıyordum, bilgiler için çok teşekkür ederim… aklımdaki tüm sorulara cevap verdin…