Kayseri-Erciyes Gezisi

İç Anadolu’nun ikinci başkenti olan Kayseri’ye gittim bu hafta sonu. Aydından Kayseri’ye 14 saat süren son derece yorucu bir yolcuğun ardın’dan Kayseri otobüs terminaline geldim. Terminal ile şehir merkezi arası yakın sayılır. 5 Dakika sonra şehir merkezinde en kalabalık meydanlardan birindeydim.

IMG_1444

Cumhuriyet meydanı şehrin en bilinen noktası, kime sorsanız gösteriyor. Yakınların da kahvaltı yapacak çok güzel pastane, fırınlar var. Güne iyi başlamak önemli. Cumhuriyet meydanın da gezilecek oldukça fazla yer var. Şehirdeki tarihi yerlerin hepsi sanki Cumhuriyet Meydanında toplanmış.

IMG_1175

Meydan da ilk gözümüze çarpan şey tabi ki her şehrin olmazsa olmazlarından saat kulesi ve Atatürk heykeli, II. Abdül Hamid tarafından zamanında her şehrin merkezine yaptırılan saat kulelerinden olduğunu öğrendim. Buluşma noktası için oldukça güzel bir yapı.

IMG_1252

Aynı zamanda meydanı ikiye bölen raylı sistem de şehir de oldukça şık gözükmüş. Ulaşım tercihi olarak şehir içi dolmuş yerine raylı sistem ve belediye otobüsünün tercih edilmesi çok mantıklı olmuş büyük şehirlerin en büyük sorunlarından birisi olan trafik sorunu bu sayede Kayseri de oldukça aza indirgenmiş.

IMG_1159Ardından yine Cumhuriyet meydanın da Hunat Hatun Camii ziyaret ettik, Kayserinin en güzel eserlerinden biri olan bu cami aynı isimdeki medrese ve türbenin yanında bulunmakta. Tarihi ise  1237 yılına kadar dayanmaktadır , Alaaddin Keykubat’ın karısı adına yaptırıldığı biliniyor.

KayseriResimler

Kayseri’nin tarihi de Roma devirlerine kadar uzanmakta. Asurlu tüccarların Pazar meydanı olarak bildikleri Kayseri , günümüzde de ticari önemini koruyor. Gezimize , Cumhuriyet meydanın da bulunan turist bilgilendirmeden aldığımız rehber kitapçığa göre devam ediyoruz.

IMG_1113

Meydanın içinde bulunan en önemli yerlerden biri de Kapalı Çarşı. 1859 yılında Kayseri Halkı tarafından yaptırılan Kapalı Çarşı da 500 civarında dükkan bulunuyor. Ayın zaman da Türkiye’nin ikinci büyük kapalı çarşısı olduğu söyleniyor.

IMG_1179

İçine girdiğimizde zaten kapalı çarşının büyüsüne kapılıp uzunca bi zaman geziyoruz.Alışveriş yapılacak oldukça fazla dükkan var. Diğer durağımız Hunat Hatun külliyesi oluyor , Kapalı Çarşının yakınında olan külliye Hunat Hatun Cami ile beraber yaptırılmış.

IMG_1133

 

Külliyeden çıkar çıkmaz , karşımızda yer alan kale Tarihi Kayseri kalesi oluyor. Selçuklu eserlerinden biri olan Kale düzenli olmayan bir şekle sahip. Restore edilmediğini fark ettiğim kale oldukça uzun , kuzeyden güneye 800 metre kadar bir uzunluğu var. Şehirdeki turun sonuna gelip , Erciyes için yola çıkıyoruz. Şehir merkezinden hem hafta içi hem de hafta sonu Erciyese gitmek çok kolay , direk Erciyes kayak merkezine giden arabalar var.

IMG_1111

Erciyes dağı Kayseri’nin 20 km kadar güneyinde bulunuyor. Yolculuk ise yarım saat civarı sürdü , yükseldikçe bulutlara yaklaştığını hissettiren bi havası var. Erciyes dağı aynı zaman da İç Anadolu Bölgesinin birinci, Türkiye’nin ise beşinci büyük dağı ünvanına sahip.

IMG_1405

Kayseri için önemli turizm kapılarından birisi olmuş hem dağ tırmanışı  hem de kayak, yayla turizmi gibi birçok alan da yüzlerce insanın yıl boyu ziyaret ettiği bir nokta. Kayak merkezine gelir gelmez, etrafa göz atıp teleferik ile yukarı çıkma isteği doğuyor insanın içine. Bizde teleferik biletlerini alıp (kişi başı 3 tl) hemen teleferiğe binip yukarı doğru çıkmaya başladık.

IMG_1335

3.917 metre yüksekliğe sahip Erciyes dağı bence Türkiye’nin en görkemli dağlarından birisi. Bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ile görülemeye değer bir yer. Onlarca kayak pistinin bulunduğu yerde , nerdeyse bizden başka herkes kayak yapıyor , yapmaya çalışıyordu. Kayak merkezi içinde bi kaç restoran ve bilet satış noktası var.

IMG_1395

 

Yemek için de uygun bi yer , manzara eşliğinde köfte ekmek yemenin keyfi başka oldu. İki kişi öğle yemeğinizi 20-25 lira gibi bi fiyata çıkartabiliyorsunuz.  Erciyes’te yeterince vakit geçirip, bolca fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine geri dönüyoruz.

IMG_1476

Bizim geldiğimiz saatlerde Kayseri Şehir merkezinden güneş batmış. Şehir de bir de akşam turu atmak için dolaşıyoruz. Meydandaki kalabalığın azalmadığı çok net , akşam da yapılabilecek güzel şeyler olduğunu fark ettim. Bazı şehirlerde hava karardıktan sonra hayat biter ama , Kayseri de öyle değil. Aynı canlılığını akşam da koruyor.

IMG_1518

Son olarak Forum Kayseri’ye uğruyoruz , oldukça gösterişli bir girişi var. Çok sayıda mağazanın bulunduğu Forum Kayseri diğer Avm’ler gibi sıkıcı bir havaya sahip değil. Gezimizin son durağı olan Forum Kayseri’den sonra dönüş yolu için terminale gidiyorum.

IMG_1490

Günü birlik Kayseri gezisinden aklımda kalanlar ise  ; Şehirdeki tarihi dokunun çok iyi korunduğu. Camiler , külliyeler çok iyi restore edilmişti. Bunun yanı sıra şehir merkezinden yapılan yeni yapılarda bu tarihi dokuya uygun şekilde tasarlanmış. Ulaşım problemi olmayan bi şehir olarak aklımda kalacaktır Kayseri. Gezimde beni yalnız bırakmayan İsmail’e teşekkür ediyorum buradan. Başka bir şehirde görüşmek üzere hoşça kalın.

Fotoğraflar Canon EOS 1200d (18-55 mm lens)  kullanılarak çekildi.

Yararlanılan Kaynaklar :

  • www.kayseri.bel.tr
  • www.kayseri.gov.tr
  • tr.wikipedia.org
  • Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Rehber Kitabı
  • Türkiye Gezi Rehberi  ( sf. 332-343)

Comments are closed.