Gürcistan-Batum Gezisi

Karadeniz gezisinin devamında yaptığımız Gürcistan-Batum gezisi oldukça keyifli geçti. 5 Milyon nüfuslu küçük bir ülke Gürcistan. Başkenti Tiflis olmasına rağmen biz Batumu gezdik , başkent kadar da büyük bir şehir Batum. Sınır kapısına da oldukça yakın.

Girişte pasaport yada vize gerekmiyor sadece kimliğinizin olması ve geçiş ücretini ödeyip makbuzu görevliye teslim etmeniz yetiyor. Şehirde fazlaca da otel ve kumarhane olması dikkat çekiyor. Coğrafi olarak Karadeniz’in doğu kıyısında bulunan bir ülke Gürcistan. Karadeniz’in o yem yeşil dağları aynen devam ediyor.

Hatta bu dağlarla birleşmiş bir Botanik bahçe de var Batum da  , orası da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Hem botaniğe merakı olanlar hemde fotoğrafçılar bahçeyi doldurmuştu.

Şehrin sahil şeridi ve sahile yakın olan bölgeler de temizlik düzen hakim fakat biraz daha arka mahallelere geçince durum değişiyor gördüm ki , doğru düzgün yol bile yoktu çoğu sokakta.

Ülkenin para birimi Gürcistan Larisi , herkes Lari diyor. Türk lirasından biraz daha değerli 10 Lari 13 Türk lirası gibi bir şey yapıyordu. Dil olarak halkın büyük kısmı Gürcüce konuşuyor , resmi dil de Gürcüce zaten. Sokaklar da Türklere rastlamak oldukça normal burada.

Yol kenarın da 10-15 lari’den başlayıp 50-60 Lari’ye kadar fiyatları çıkabilen hediyelikler satılıyor. Yapabilirseniz pazarlık yapın zaten değerinin 2-3 katına satılan ürünler.

Ülkemize yakınlığı dolayısı ile Gürcistan da yaşayan,eğitimini sürdüren ve çalışan fazlaca insan var. Batum da çok düzensiz bir trafik var , araç kullanıp kaza yapmamak büyük şans diyebilirim.

Batumu biraz yukarıdan gezmek isterseniz teleferiğe binin mutlaka. Şehrin bi ucundan diğer ucuna giden bir teleferik hattı var. Ulaşım amacı ile değil de daha çok turistik amaçla yapılmış , bu sebeple de fiyatı biraz yüksek ama bu ücreti hak eden bi gezi oluyor.

Teleferiğin ardın dan sahil kıyısın da yürümek için çok güzel yürüme yolları var. Sessiz düzenli bir ortam oluşturulmuş burada. Bizim gittiğimiz zaman kilise de ayin yapılıyordu , fırsatı kaçırmayıp bizde yakından izledik. Farklı dinlere kültürlere şahitlik etmiş olduk. Sizde görürseniz kaçırmayın derim.

Yemek yiyebileceğiniz Türk lokantaları var fiyatlar genel olarak Türkiye ile aynı ne ucuz ne pahalı. Yemek yediğiniz mekana göre bu değişebilir tabi. Sahil kıyısında ki mekanları tercih etmemenizi öneririm.

Şehrin önemli simgelerinden , buluşma noktalarından birisi olan saat kulesi.

Batuma gitmişken mutlaka teleferiğe binin , botanik bahçeyi gezin sahil de yürüyüş yapın fotoğraf çekin. Bir sonraki gezi yazım da görüşmek üzere.

Unutmayın “Evde Oturan Erken Ölür.”

Comments are closed.