Selçuk-Efes Antik Kenti Gezisi

Selçuk eski adıyla Ayasuluk , İzmir ilinin turistik bir ilçesi. Beni kendine çeken ise Efes Antik Kentine olan yakınlığı. Aydın’dan demir yolu ile 1 saat kadar süren Selçuk ilçesi şirince mahallesini de kendi sınırları içinde barındırıyor. Şirince’yi duymayan yoktur herhalde. “Kıyamette Günceli Bölge” maya takvimine göre 21 Aralık 2012 kopacak olan kıyamette güvenli bölge olarak gösterilmişti. Bi süre gündem de kamıştı böylece.

img_5759

Bu hafta sonumu Selçuk-Efes Antik Kenti ve Şirince’ye ayırmıştım. Yolculuk Aydın’dan başladı , diğer gezilerime göre baya kısa sürdü. Bir saat sonra Selçuk’a gelmişti tren. Trenden sonrasını yürüyerek gezmeyi planlıyordum. Selçuk dan Efes antik kentine kadar bir yürüme yolu yapılmış zamanın da. Bunu duymuştum bende o yolu kullanarak gitmeyi planladım.

img_5414

Tren garından Efes’e nasıl gideceğimi sorduğum görevlinin yanlış yol tarif etmesiyle sabah yarım saat boşuna yürümüş oldum. Bu sayede Selçuğu da biraz gezmiş oldum. Sonra navigasyonuma güvenerek yola devam ettim.

img_5419

Günü iyi değerlendirmek için sabah erken çıktım yola. Kahvaltı vakti gelmişti benim için. Efes’e doğru yola koyuldum. Yol üstün de yeni açılan bir kafede kahvaltımı yaptım. Tabi kafe sahibiyle biraz sohbet ettik, nereden gelip nereye gittiğimi merak etmiş. Sırt çantası , matara ,fotoğraf makinesi ile baya dikkat çekmişim demek ki.

img_5411

Yürüyüş için son derece uygun bir hava vardı. Yaz ayların da bu yolda yürümenizi hiç tavsiye etmem. Selçuk’tan Efes’e kadar yürüyüş yolu devam ediyormuş. Kara yolunun kenarın da ağaçlarla çevrili bir yol. Yarım saati biraz geçti yürüyüş. Ama oldukça keyifli geçti.

img_5437

Efes tabelası göründü artık. Yalnız buradan da Efes’e kadar 1 km daha yol vardı. Efes girişin de kimlik kontrolü yapan güvenlik görevlilerini de geçip. Girişe geldim , müze kart ile giriş ücretsiz tabi ki müze kartınızın yoksa burada hemen çıkartıp kullanabilirsiniz.

img_5456

Efes antik kendinin heybetli yapısını girişten itibaren hissediyorsunuz. Metrelerce uzunluğun da mermer sütunlar hemen göze çarpıyor. Efes Antik Kenti oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş , gezerken yorulacağız kadar büyük bir arazi.

img_5588

 

Kentin büyük bir kısmın da bilgi levhalarını okuyarak ilerleyebilirsiniz. Bir kısmın da hala arkeolojik kazılar , çalışmalar devam ediyor. Girişleri kapatılmış.

img_5485

Efes Antik Kenti Büyük Tiyatrosu kentin her noktasından görülebiliyor. Antik kentin en yüksek noktalarından birisi bura. Tiyatronun muhteşem bir akustiği var. Sahnede konuşanın sesi en arka sıralara kadar çok rahat gidiyor.

img_5504

Diğer önemli bir yapı da Celcus kütüphanesi. İyonya dönemin de inşa edildiği tahmin ediliyor. 14.000 kitaba ev sahipliği yapmış bir kütüphane. Ön cepheden iki katlı görünse de yapı üç katlı. Tavan yüksekliği oldukça fazla. Yapının bir kısmını  da orta çağ dönemin de bir depremle yıkılmış.

img_5546

Meryem Ana Kilisesi de antik kentin içinde. Celcus kütüphanesinden biraz uzakta kalan kilise Hristiyanlar için hac yeri.

img_5481

Meryem ana ören yeri için de birkaç farklı yapı var. Burada İsa Peygamberin annesi Meryem’in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanların yanı sıra Müslümanlarca da kutsal sayılır ve ziyaret edilir.

img_5731

Efes Antik Kentinden uzun saatlerce gezdim , bilgi levhalarında ve gezi kitabımda yazanlardan aklım da kalanları size de aktardım.

img_5665

Buradan da Şirince’ye gitmeyi düşünüyordum ama Efes Antik Kentinin büyüklüğü ve yürüyerek gezmem beni baya yordu. Şirince’yi başka bir geziye bıraktım.

img_5685

Buradan Selçuğa dönüyorum. Selçuğa giderken yolumun üstün de olan Efes Müzesini de gezeceğim. Yine buraya da müze kart ile ücretsiz girebiliyorsunuz. Müze olukça sakin. Fazla kalabalık olmaması benim için daha iyi oldu zaten.

img_5768

Roma ve Bizans dönemine ait oldukça fazla eser var. Sikkeler , heykelcikler , o dönem de insanların kullandığı el aletleri sergilenmiş. Selçuğa gelince bu müzeye de mutlaka zaman ayırın ve gezin.

img_5778

Artık dönüş vakti gelmiş di , tekrar  tren yolu ile Aydına döndüm. Aydın-Selçuk arası tren yolunun manzarası çok güzel. Karayolu yerine tercih edebilirsiniz. Geziyle ilgili aktaracaklarım bu kadardı. Selçuk da Efes de  mutlaka görülmesi , gezilmesi gereken yerler. Bir hafta sonunuzu ayırıp gezebilirsiniz. Yürüyerek gezmeye de bisiklet ile de gezmeye oldukça müsait. Ulaşımla ilgili de sorunsuz bir ilçe  , yürümek istemezseniz şehir içinden Efes’e giden arabalar var. İzmir , Denizli ve Aydından tren yolu ile Selçuğa gelmek mümkün. Unutmayın “Evde Oturan Erken Ölür.”

-Gezi yazımdaki fotoğrafları Canon 1200D Sigma 18-250mm ile çektim.

 

Comments are closed.