Tarayıcı Virüslerinden Nasıl Kurtuluruz ?

Merhabalar , bu yazımda büyük bir sorun haline gelmeye başlayan tarayıcı virüslerinden nasıl kurtuluruz onu anlatacağım.

Tarayıcı Virüsü Nedir ?

Tarayıcı virüslerinin en temel yaptıkları iş , başlangıç sayfamızı değiştirmektir. Site içlerine reklam da koyabiliyorlar. Bu sorun da bize daha yavaş bir web gezintisi getiriyor. Aynı zaman da gereksiz yere download edilen veriler anlamına geliyor.

Tarayıcı Virüsleri Nasıl Bulaşır ?

Yaygın olarak ; lisanslı olmayan programları kurarken veya bu programlara crak yaparken bulaşır.

Tarayıcı Virüsleri Nasıl Temizlenir ?

-İlk olarak denetim masasına girip , program ekle kaldırdan ne işe yaradığını bilmediğimiz bütün programlarını kaldırınız.

-Chrome.exe’ye sağ tıklayıp özellikler penceresini açın , hedef kısmında bulunan uzantıya bakın. C:\ProgramFiles(x86)\Google\Chrome\Application\Chrome.exe uzantısından sonra yazan her şeyi silin. Burda yazan uzantı , chrome u çalıştırdığınızda onunla birlikte açılan virüs uzantısıdır.

-Chrome a girerek uzantılar  bölümünü açın , kullanmadığınız ve ismini bilmediğiniz bütün eklentileri kaldırın.

-Chrome://plugins adresini chrome a yazarak , açılan penceredeki eklentileri de devre dışı bırakın.

-Diğer bir çözüm ise AdwCleaner kullanarak virüsleri temizlemek.  Ücretsiz olarak dağıtılan programı internetten indirin , daha sonra bütün web tarayıcılarınızı kapatın. Scan butonuna basarak programı başlatın , Program bilgisayarınızda yüklü bütün tarayıcı virüslerini taramaya başlayacaktır. Tarama işlemi sona erdiğin de Clean butonuna tıklayarak bulunan virüslerin silinmesini sağlayın. Bu işlem sonunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Download-AdwCleaner-Setup-exe

-Tüm bu çözümlerden sonra hala tarayıcı virüsleri var ise , sistemi geri almayı deneyebilirsiniz.

-Tarayıcı virüslerinin bulaşmasını önlemek için lisanslı olarak antivirüs programları alıp kullanabilirsiniz. Program kurarken , beraberinde gelen eklentileri kurmamaya çalışın. Yayıncısını bilmediğiniz programları , exe dosyalarını bilgisayarınızda çalıştırmayın.

Comments are closed.